Aşk Konusunda Takıntılı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Uzun süredir sevgilim yok. Birkaç ilişkim oldu, bir iki ay devam etti, fakat hiçbiri anlamlı değildi. Aslında düşünüyorum da beş yıldır sevgilim olmamış. Zaman vakit kendime soruyorum, aşkı bulabilecek miyim?

Aşk derken, bildiğiniz gibi işte, midemde uçuşan kelebekler, reel duygular, tek eşlilik. Belirli bir müddet sonra beraber yaşamalar, evlilik, belki sonucunda birkaç bebiş…

Günümüzün dijital ilişki kültüründe, kısa süreli birlikteliklere o denli yatkınım ki gerçek bir ilişkinin iyi mi bir şey bulunduğunu unutuyorum. Hala var mı bunu yaşayabilen insanoğlu? Ben de sürekli bunu arıyorum fakat ara sıra erkekler pek ciddi ilişki taraftarı olmuyorlar.

Ve bir tek olmayı – mutfakta lavabonun kenarında tabaksız yiyecek yemeyi ve wcye girerken kapıyı aleni bırakabilmeyi – sevsem de hayatımda iyi veya fena giden her şeyi paylaşabileceğim biri olsa iyi olurdu. Yani arkadaşlarım ve akrabalarım var tabi ki fakat hem arkadaş hem sevgili olabileceğim biri olsa daha iyi.

Sonuç olarak bazen aşk hayatım için endişeleniyorum ve acaba iyiye gidecek mi diye merak ediyorum. Belki de endişelenmemem lazım. Eğer siz de aşkı bulma konusunda stres yapıyorsanız (ki herkes yapıyoruz) aşağıda kendinize soracağınız birkaç sual bulabilirsiniz. Bence her şey düzelecek.

1. Neden Kaçıyorsunuz?

Dışarda olan herhangi bir şeye kafayı takıyorsanız genellikle bir tür iç hesaplaşmadan yada sorgulamadan kaçıyorsunuz anlamına gelir. Dışarıdan bir şeyin; adam, hanım, ilişki, kariyer, dış görünüş yada hayallerinizdeki dinlence benzer biçimde sizi iyileştireceğini düşünüyorsunuz.

Sorun aslına bakarsak sizi iyileştirecek tek şeyin yeniden siz olmanız. Bundan sonra işler yoluna girecek ve mutlu, sıhhatli bir hayata kavuşacaksınız.

Özgüvenimdeki düşüşü veya kendimde beğenmediğim şeyleri bir ilişkinin düzelteceğini her düşündüğümde bu duygular bastırılmış oluyor ve elimde patlıyor. Kendi içinizde bir sorun yaşıyorsanız bu duruma başka birini dahil etmek yalnızca sorunlarınızı büyütecektir.

Bu bakımdan kendi problemlerinize dışarıdan çözümler bulmaya çalışmak yerine en önce sizi dışarıya bu kadar muhtaç edecek nelerden kaçmaya çalıştığınızı düşünün. Çoğunlukla kendinizi geliştirmek için vakit ayırdığınız zaman aşk doğal yollardan sizi bulacaktır.

2. Kendinizi Seviyor Musunuz?

Eğer kendinizi severseniz her vakit birilerine aşık olacaksınız. Ve kulağa ne kadar saçma gelse de, kendini sevmeyen birini sevmek oldukça zordur. Kitaplar ya da filmler ne derse desin, başka birinin bizi kurtarmasını bekleyemeyiz. Başka biriyle sıhhatli bir ilişkinizin olabilmesi için bu ilişkiyi öncelikle kendinizle kurmanız gerekiyor.

Aşk konusunda fazla stresli ve takıntılı bir haliniz var ise bir ihtimal de kendinizi sevemiyorsunuzdur. Önce bunu yapmayı denerseniz belki sonrasında başkalarını sevmeyi (ve kendinizi sevdirebilmeyi) rahatça başaracaksınız.

3. İyi Bir Sevgili Misiniz?

Hayatımın büyük bölümünü, aslında iyi mi bir sevgili olduğumu düşünmeden sevgili olmak istediğim insan tipine odakladım. Seçeceğim erkekler için uzun bir kontrol listem vardı. Sadık, özverili, dürüst, esmer, ailemle yakın olmalıydı ve her zaman bana tapmaları gerekiyordu. Bununla beraber, ilişkideki davranışlarımı asla düşünmemiştim. Mükemmeldim! Değiştirecek bir şey yoktu!

Aslında biriyle sıhhatli bir ilişki kurabilmemi engellemiş olan bu egoist zihniyetimdi. Kendime uygun biri nasıl olabilir bunu biliyordum, fakat asla başkalarına iyi mi göründüğüme dikkat etmiyordum.

Bu durumda, aşkı bulma fikrine takıntılıysanız, belki de kendi davranışlarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. İyi ilişki alışkanlıklarınız var mı? Çünkü bu alışkanlıklarınızı geliştirmeniz, işe başlamak için iyi bir yer olabilir.

4. Aktif Bir Hayatınız Var Mı?

Aktif hayatları olan kişiler çoğu zaman aşk hayatını öncelik haline getirmezler. Hayatınıza başka şekillerde de bakabiliyor musunuz? Arkadaşlarınızla vakit harcayıp ortak uğraşlarınızı takip ettiğinizden ve kariyeriniz için çaba gösterdiğinizden güvenilir misiniz? Böylece, sonucunda bir ilişkiniz olduğunda, bu bir bağımlılık olmayacak ve tek merkeziniz sevgiliniz haline gelmeyecek.

Genel olarak insanlar ilginç ve kişisel hayatlarıyla oldukça ilgili tutkulu olan kişileri daha çekici buluyor. Sizin hayatınızda iyi giden bir şey yoksa sadece bir ilişki bulmaya odaklandıysanız, onu bulmanızı engelleyen şey bu olabilir.

5. Yalnız Kalabiliyor Musunuz?

Yakın zaman önce sadece kalabileceğim fikrini düşündüm ve açıkçası özgür olduğumu hissettim. Kendi kendime sordum: eğer asla ciddi bir ilişki bulamazsam, evlenmezsem, çocuklarım olmazsa, fazlaca mı kötü olur? Bu beni iyi mi etkisinde bırakır?

Nihayetinde nede olsa yalnız kaldığım için ölmeyeceğimi hissettim ve bu senaryonun aslına bakarsak pek de eğlenceli olabileceğini düşündüm. Hiç şüphe etmeden istediğim yere gidebilirim! Tropik bir iklimde seksi bir sahil kasabası erkeğiyle beraber olabilirim! Çocuklarıma onca para harcamadığım için oldukça varlıklı olabilirim!

Arkadaşlarımla beraber yazlık bir ev alır Altın Kızlar olabiliriz! Bekarlık fikrine daha az ölümcül bir şeymiş gibi baktığım zaman tüm dünyam değiştir çünkü harbiden hayatta kalma meselesi değil.

Yani eğer aşkı bulma mevzusunda endişeleriniz var ise, takıntı haline getirmeyin. Kendinizi severseniz her zaman birilerini sevebilirsiniz. Sürekli aşkı aramak yerine sanki aşkı bulmuş gibi davranır ve yaşarsanız o zaman mutlu sona ulaşabilirsiniz. yeni aşklara kapı aralayıp yeni dostluklar kurabileceğiniz geveze bizimmekan ve trsohbet mynet sohbet sitelerine göz gezdirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s